معرفی بخش ایمپلنت و جراحی لثه

معرفی ایمپلنت:

بخشی از درون‌کاشت دندانی است که به صورت دندان برساخته در دهان بیمار، جایگزین دندان طبیعی وی می‌گردد. باید توجه داشت که ایمپلنت دندانی نیز نوعی دندان مصنوعی است و ظاهرش در بیماران مختلف ممکن است متفاوت باشد. بعد از معاینات اولیه در ابتدا فیکسچر یا همان قسمت ریشه‌های پروتز با جراحی کوچکی گذاشته می‌شود و بعد از اطمینان از ثبات آن که معمولاً ۴ تا ۶ ماه به طول می‌انجامد قسمت رویی یا همان تاج (crown) گذاشته می‌شود

.

مزایای ایمپلنت

بزرگ ترین مزیت ایمپلنت حفظ استخوان باقیمانده و جلوگیری از تحلیل استخوان(که به خاطر بی دندانی رخ میدهد) می باشد. مزیت دیگر ایمپلنت عدم تراش دندان های مجاور در صورت استفاده از پروتز ثابت و کمک به گیر و ثبات پروتز متحرک از طریق ساختن اوردنچر(پروتز متحرک متکی بر ایمپلنت) است.

انواع مختلف

Endosteal: این ایمپلنت معمولاً مانند یک پیچ یا استوانه ویا تیغه‌ای شکل هستند که از فلز یا فلز پوشش داده شده با سرامیک و یا مواد سرامیکی ساخته می‌شوند. این نوع از ایمپلنت در استخوان فک جا می‌گیرد.

Subperiosteal: این نوع ایمپلنت در استخوان و در زیر لثه قرار می‌گیرند. این نوع از جنس فلز تیتانیوم ساخته می‌شود تا به استخوان فک بچسبد.

Transosteal: این نوع ایمپلنت به شکل یک پین فلزی و یا یک قاب U شکل می‌باشد که از بین استخوان فک و بافت لثه عبور می‌کند و به داخل دهان می‌رسد.

 

جراحی پیوند لثه

 یک ریشه نمایان شده دندان ، نتیجه تحلیل لثه می‌باشد. جراحی پیوند لثه این ضایعه را ترمیم و به جلوگیری از تحلیل اضافه‌تر لثه و استخوان کمک می‌کند.

بافت لثه مورد نیاز برای پیوند معمولاً از ناحیه کام بیمار تهیه می‌شود. این جراحی ممکن است برای پوشش یک یا چندان دندان و یا کاهش حساسیت دندانی به کار رود.

 مزایا:

- جلوگیری از تحلیل‌های آینده لثه و استخوان

- محافظت از پوسیده شدن ریشه دندان

- کاهش حساسیت دندان

- افزایش زیبایی (در نواحی جلوئی دهان)

جراحی حذف پاکت(Pocket) پریودنتال

لثه و استخوان اطراف دندان باید به صورت چسبیده و فیت دور دندان قرار گیرند مانند قرارگیری یقه اسکی دور گردن! هنگامی که شما دچار بیماری لثه می‌شوید، این بافتهای نگهدارنده و استخوان، تخریب شده و حالتی شبیه جیب یا کیسه دور دندان ایجاد می‌شود که به آن پاکت (Pocket)گفته می‌شود.به مرورزمان این پاکتهای عمیق ترمی‌شوند وفضای وسیع‌تری برای زندگی باکتری‌ها فراهم می‌آورند  با گسترش باکتری‌ها در اطراف دندان ، باکتری‌ها می‌توانند انباشته شده و در بافت زیرین لثه پیشروی کنند. این پروسه باعث تخریب بیشتر استخوان و بافت لثه شده و در نهایت در صورت عدم درمان ممکن است به لقی و کشیده شدن دندان منجر شود.

در این جراحی بافت لثه از روی دندان بلند شده و باکتر‌های بیماری‌زا از عمق پاکت حذف و دوباره لثه به جای خود برگردانده می شود.

حذف پاکت و رعایت بهداشت در منزل و انجام درمانهای پیشگیری (جرم‌گیری و صاف کردن سطح ریشه) شانس نگهداری دندان‌های طبیعی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

 جراحی افزایش طول تاج دندان

گاهی به علل مختلفی مانند پوسیدگی شدید، شکستگی دندان زیر لثه یا ساختمان باقیمانده ناکافی دندان برای ترمیم یا روکش و بریج نیاز به جراحی افزایش طول تاج دندان می‌باشد.این جراحی ، لثه و سطح استخوان را برای نمایان ساختن مقدار بیشتری از ساختمان دندان که قابل ترمیم است ، تنظیم می‌کند.