معرفی بخش دندان پزشکی

دندان پزشک عمومی

مقدمه

لبخند باعث زیبایی هر صورتی می شود اما هنگامی که دندانی به شدت خراب و سیاه باشد و یا افتاده باشد که دیگر امکان پر کردن و ترمیم آن به روش های عادی نیست، اعتماد به نفس فرد نسبت به ظاهر وی را کاهش می دهد. همچنین دندان خراب باعث آسیب دهان به خصوص هنگام غذاخوردن می شود. اما دندان پزشکان راه های زیادی برای بازگرداندن زیبایی دندان ها و از بین بردن درد دندان ها بکار می گیرند.

معرفی بخش دندانپزشکی

 

بخش دندانپزشکی درمانگاه فرهنگیان بر اصل احترام به حقوق ، شخصیت و وقت مراجعه کنندگان طراحی و بنا شده است. از مهمترین مسائل مورد توجه دربخش رعایت اصول کامل استریلیزاسیون می باشد . در این راستا علاوه بر استفاده از وسایل یک بار مصرف برای هر بیمار سایر وسایل که شامل سرنگ تزریق ، آنگل ، توربین و وسایل و قلمهای لازم برای ترمیم و عصب کشی و نیز وسایل لازم برای کشیدن دندان و غیره می باشند ، پس از شستشوی کامل در پک های مخصوص استریل بسته بندی شده و به وسیله دستگاه اتوکلاو استریل می شوند.علاوه بر این سعی شده است از بهترین وسایل ، تجهیزات و مواد جهت معالجه بیماران استفاده شود .

از دیگر مسائل مورد توجه احترام به حقوق و شخصیت مراجعه کننده و ارزش قائل شدن برای وقت اوست . علاوه بر اینها جهت استفاده از نظرات ، انتقادات و پیشنهادات سازنده شما همکاران معزز فرهنگی و مراجعین گرامی صندوق انتقادات و پیشنهادات نصب شده در درمانگاه و همچنین فرم مربوط به ارتباط با ما در همین سامانه آماده دریافت گزارشات شما  می باشد . امید است با ارائه نظرات و انتقادات و پیشنهادات سازنده خود گامی موثر در جهت ارائه بهتر خدمات و جلب رضایت شما برداشته شود.

توصیه های لازم:
- نوبت دهی و پذیرش صبح ها از ساعت 7/30 و عصرها از ساعت15/30 آغاز می گردد. به همراه داشتن دفترچه بیمه بیمار الزامیست .

- مراجعین دارای بیمه تکمیلی می توانند با دریافت قبض پرداختی از پذیرش ، برخی هزینه ها را از بیمه تکمیلی ( باتوجه به نوع پوشش بیمه تکمیلی و سقف تعهدات بیمه )‌دریافت نمایند.

معاینه دندان ها


برای برگرداندن سلامت دندان ها، دندانپزشک دهان بیمار را معاینه کاملی می کند و سپس تصمیم می گیرد که چه درمانی مناسب است. و اینکه آیا لازم است که متخصص رشته خاصی از دندانپزشکی را ملاقات کنید یا خیر.
دندانپزشک در معاینه خود، علاوه بر معاینه کامل دهان، لثه ها و جفت شدن دندان ها بر روی یکدیگر و پرسش درباره سوابق درمانی دندان ها، از هر گونه مشکل قبلی درباره دندان ها باید مطلع باشد. اگر بیمار دچار مشکل در لخته شدن خون یا خونریزی بی هنگام (بیماری هموفیلی یا اختلالات پلاکتی)، مفصل مصنوعی یا تعویض دریچه قلب، داشته باشد باید حتما دندانپزشک خود را مطلع نماید.
ممکن است برای کسب اطلاعات بهتر، دندانپزشک از دندانهای بیمار رادیوگرافی به عمل آورد و یا یک مدل پلاستیکی با قالب گیری از دندان ها بسازد که بتواند درک بهتری از وضعیت دندان های بیمار داشته باشد.

 

درمان

مدت زمانی که درمان انجام شده موثر خواهد بود، سال های متمادی می باشد ( بسته به عوامل محیطی ومراقبت بیمار)و البته از آنجاییکه همیشه گزینه های درمانی متعددی مطرح هستند بیمار باید علاقه خود را مثلا برای دندان مقاوم تر برای مدت طولانی تر و یا زیبایی بیشتر آن از نظر رنگ و ظاهر بیان نماید.

 

ب